5 ESSENTIAL ELEMENTS FOR LECZENIE JASKRY WARSZAWA

5 Essential Elements For leczenie jaskry warszawa

5 Essential Elements For leczenie jaskry warszawa

Blog Article

Za główne przyczyny powstawania jaskry uważa się podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe i zaburzenia ukrwienia nerwu wzrokowego, jednak każda ze wspomnianych wyżej jednostek chorobowych posiada swój zespół przyczyn i objawów, a co za tym idzie - także rokowań.

Niestety, obecnie jest to choroba nieuleczalna, choć medycyna stworzyła już skuteczne terapie, dzięki którym przy wczesnym wykryciu jaskry można zminimalizować ryzyko znacznego pogorszenia się jakości widzenia lub utraty wzroku. Leczenie jaskry polega na obniżaniu ciśnienia śródgałkowego za pomocą środków farmakologicznych lub – w przypadku zaawansowanego stadium choroby – operacji przeciw jaskrowej.

Jaskra otwartego kąta wiąże się natomiast z niedrożnością struktury nazywanej beleczkowaniem, usytuowanej między tęczówką a rogówką.

Warto też wiedzieć, że jest to choroba dziedziczna – ryzyko zachorowania wzrasta, jeśli ktoś w naszej rodzinie zmagał lub zmaga się z tym problemem. Wśród czynników ryzyka wymienia się też wiek powyżej 40. roku życia, znacznego stopnia wady wzroku oraz choroby kardiologiczne, takie jak nadciśnienie tętnicze.

Jeśli preparaty farmakologiczne nie przynoszą pożądanych efektów, przeprowadza się także zabiegi laserowe, pomagające usprawnić odpływ cieczy z gałki ocznej.

Warto wiedzieć: Trabekuloplastykę laserową można wykonać także metodą ALT. Wówczas efekt obniżenia ciśnienia w gałce ocznej uzyskuje się poprzez poszerzenie laserem argonowym przestrzeni międzybeleczkowych.

Natomiast „nieprawidłowe” odchylenie centralnej grubości leczenie jaskry warszawa rogówki prowadzi do zafałszowania wysokości pomiaru ciśnienia wewnątrzgałkowego. Okazuje się bowiem, że grube rogówki zawyżają pomiar ciśnienia, a cienkie rogówki zaniżają go.

Wzrok jest jednym z podstawowych zmysłów człowieka, bez którego trudno jest przystosować się do normalnego życia. O wiele gorzej utratę…

Jaskra PEX, czyli w przebiegu zespołu pseudoeksfoliacji, zależna jest od zmian w soczewce, która łuszczy się powodując podwyższenie ciśnienia w oku. Jaskra wtórna w podwichnięciu soczewki powodowana jest jej złym położeniem w oku.

Bezpieczny poziom ciśnienia wewnątrzgałkowego jest zakładany wstępnie na podstawie stwierdzonego przy pierwszym badaniu:

Selektywna trabekuloplastyka laserowa SLT jest bezpieczną, nieinwazyjną i efektywną metodą obniżenia ciśnienia śródgałkowego w różnych postaciach jaskry z otwartym kątem przesączania i w nadciśnieniu ocznym.

Głównym czynnikiem ryzyka rozwoju jaskry jest podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe. Należy jednak pamiętać, że do rozwoju jaskry może dojść także u osób z prawidłowym ciśnieniem w oku.

Komórki żerne usuwają drobiny barwnika i nieprawidłowe struktury beleczkowania, dzięki czemu robią miejsce do tworzenia się nowej, zdrowej tkanki. Efektem jest zmniejszenie oporu odpływu cieczy wodnistej z oka, a w konsekwencji - obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego

metodą aplanacyjną z wykorzystaniem tonometru Goldmana. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowego obrazu nerwu wzrokowego i/lub podwyższonego ciśnienia wewnątrzgałkowego okulista kieruje pacjenta na specjalistyczne badania. Do badań tych należy OCT, pole widzenia oraz pomiar grubości rogówki (pachymetria).

Report this page